Danmark
Flera stödpaket ska rädda den danska ekonomin

Coronakrisen drabbar ekonomin i Danmark hårt, och den danska regeringen har presenterat flera stödpaket för att minska Coronapandemins ekonomiska konsekvenser.
- Danska medier som pressas av Coronakrisen får stöd med 180 miljoner danska kronor. Samtidigt lättas kraven tillfälligt för Public Service, gällande var i Danmark innehåll produceras. (1 april)
- De danska efterskolerne, vilka motsvarar svenska gymnasieskolor, har fått ett tillskott på cirka 540 miljoner danska kronor. (1 april)
- Regeringen har slutit avtal med kommuner och regioner, vilket ger kommuner och regioner en större ekonomisk frihet till att tidigarelägga och utöka sina investeringar. (26 mars)
- Ett enigt Folketing har beslutat om ett hjälppaket till näringsliv, löntagare och studenter, som inkluderar bland annat ökad tillgång till studiemedel, ekonomisk kompensation till enmansföretag som upplever minskade inkomster, utökade exportkrediter och statliga garantier till resegarantifonden (19 mars)
- Möjlighet till korttidspermitteringar, för att undvika uppsägning (15 mars)
- Ett stödpaket beviljas som ger bland annat enn flexiblare arbetsordning, ett tillfälligt avskaffat arbetsgivaransvar för sjukförsäkring och förbättrade lånevillkor för banker och kreditinstitut. (12 mars)
- Ett stödpaket innehållande bland annat ekonomisk kompensation för inställda arrangemang och möjlighet för företag till uppskjutna avgifter (10 mars)
(News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028