Infrastruktur
Fler nattåg till Berlin och Hamburg nästa år
Nu släpper Snälltåget biljetterna till sina nattåg på sträckan Stockholm-Malmö-Köpenhamn-Hamburg-Berlin från slutet av mars-september 2021. Bolaget planerar fler turer än tidigare år. Under sommarmånaderna erbjuds dagliga avgångar och övrig tid två avgångar i veckan.
Det första nattåget till Tyskland kommer att rulla den 27 mars nästa år och säsongen avslutas den 29 september. Det meddelar Snälltåget som har utökat trafiken jämfört med tidigare år.
– Det blir första gången ett nattåg kör från Sverige till Tyskland via Danmark i reguljärtrafik sedan 90-talet. Det känns fantastiskt att kunna erbjuda ett sådant hållbart alternativ till resenärerna. Vi har kört nattåg till Berlin sedan 2012 och vi tror på dess potential. Därför satsar vi på fler avgångar och en helt ny sträckning för Berlintåget 2021, säger Carl Adam Holmberg, affärschef för Snälltåget, i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger
