Arbetsmarknad
Fler danska kommuner bojkottar Ryanair


Motståndet mot irländska lågprisbolaget Ryanairs policy att inte teckna lokala fackavtal har fått flera danska kommuner att inleda en flygbojkott, nu senast Aarhus. Foto: Flickr – Sean MacEntee (CC BY 2.0)
Aarhus kommun sluter upp bakom den resebojkott som Köpenhamn och rad andra kommuner på Själland har startat mot flygbolaget Ryanair. Samtidigt har två stora pensionsfonder inlett undersökningar som kan leda till att flygbolaget svartlistas som aktieinvestering. Det uppger flera danska medier.
Medarbetare och politiker i Aarhus, Köpenhamn, Hvidovre, Ringsted, Roskilde och Brøndby Kommuner får inte längre resa med lågprisbolaget Ryanair på arbetstid. Dessa kommuner har valt att ansluta sig till danska Staten og Kommunernes Indkøbsavtal som kräver att flygbolag ger lön- och anställningsvillkor i enlighet gällande avtal eller på liknande villkor. Ryanair har sagt nej till att teckna avtal med det danska flygfacket.
Köpenhamns överborgmästare Frank Jensen (S) har tidigare uttalat sig om att kommunen motsätter sig social dumpning. Ryanair har klagat hos EU-kommissionen och menar att bojkotten av flygbolaget står i strid med EU:s regler.
Tre av Danmarks största pensionssällskap, PFA, Nordea Liv och Danica Pension, uppges under de senaste dagarna ha inlett undersökningar om Ryanair som enligt Business.dk kan leda till att flygbolaget svartlistas som aktieinvestering. PensionDanmark redan meddelat att de sålt sina aktier i flygbolaget. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen