Forskning
ESS invigdes – för andra gången

ESS vd James Yeck och Lars Börjesson, professor i fysik vid Chalmers och en av initiativtagarna till ESS-Scandinavia, vid torsdagens invigning. Bild: News Øresund – Emilia Söelund
I början av september tog de svenska och danska forskningsministrarna varsitt första spadtag till den stora neutronforskningsanläggningen ESS utanför Lund. På torsdagen var det forskarnas tur att lägga en symbolisk grund till bygget, i form av en sten för varje partnerland.
Över 600 forskare från hela Europa samlades för invigningen av European Spallation Source, som uppförs med stöd av – än så länge – 17 partnerländer. Om ceremonin för en månad sedan kan sägas vara politikernas tillhörde denna forskarna.
– Det är en stor prestation att vi har kommit så här långt och vi hade inte nått hit om inte alla hade samarbetat mot ett gemensamt mål. Därför är stenceremonin en symbolisk handling, säger ESS vd James Yeck till News Øresund.
Iklädda gula gummistövlar lade varje lands representant en sten till mosaiken. Gladast av dem alla var Lars Börjesson, professor i fysik vid Chalmers och en av initiativtagarna till ESS-Scandinavia. Redan år 2000 ingick han i en liten grupp som kämpade för att ESS skulle placeras i Skandinavien.
– Idag känner jag att det äntligen börjar. Det har varit så mycket planer, så många skrifter, så många power point-presentationer. Nu har det gått från dröm till realitet, säger han till News Øresund.
Även Sven Landelius, styrelseordförande för ESS, deltog i ceremonin. Han betonade att byggstarten betyder att arbetet går in i nästa fas:
– Det här är en milstolpe. Idag är det fest, men imorgon kavlar vi upp ärmarna och fortsätter jobba. Det är ett stort arbete som återstår.
Bland talarna på invigningen fanns chefen för den franska neutronforskningsanläggningen Laboratoire Léon Brillouin: professor Christiane Alba-Simionesco och hennes tyska kollega och chef för ”German Engineering Materials Science Centre”: professor Andreas Schreyer.
Bygget väntas kosta över 1,8 miljarder euro och de första delarna av anläggningen planeras att tas i drift år 2019. (News Øresund – Emilia Söelund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
