Näringsliv
ESS Group vann Malmö Greater Copenhagen Business Award

Vid torsdagens näringslivsgala i Malmö stod det klart att det svenska hotell- och restaurangföretaget ESS Group tog hem priset Malmö Greater Copenhagen Business Award. Nominerade finalister i kategorin var även läkemedelsbolaget Ferring Pharmaceuticals och Köpenhamns flygplats.
I motiveringen till ESS Groups vinst står bland annat att: ”Företaget lockar många danskar till Skåne samtidigt som man trycker på gasen och expanderar i Danmark”. I portföljen finns exempelvis badhotellet Marienlyst i Helsingör, Ystad Saltsjöbad och MJ:s i Malmö. Bolaget håller även på att bygga ett nytt hotell vid stranden i Køge. Priset mottogs av Anders Nilsson som är head of operations och partner på ESS Group.
Totalt delades åtta priser ut vid galan. Bland annat utsågs Malmö Chokladfabrik till Årets Malmöföretag och Julius Malmström och Emelie Löfmark som driver nöjeskoncernen Julius Production mottog priset Bästa Malmöambassadör. Galan ägde rum på Malmö Live och arrangerades av Malmö stad och Swedbank tillsammans med ett flertal partners. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur12 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Näringsliv9 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden11 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv9 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028