Energi
Energiföretag vill bygga havsbaserad vindkraft i södra Sverige för 300 – 400 miljarder kronor
Fyra stora energiföretag har ansökt hos den svenska regeringen om att få investera sammanlagt mellan 300 och 400 miljarder svenska kronor i åtta olika havsbaserade vindkraftsprojekt i södra Sverige. Sammanlagt skulle projekten bidra med en planerad effekt på uppemot 15 000 MW. Det visar en sammanställning gjord av Dagens Industri.
Danska Ørsted genomför en annonskampanj i samband med att företaget vill bygga den havsbaserade vindkraftsparken Skåne Havsvindspark strax söder om Skåne och väster om Bornholm. Vattenfall vill bygga tre vindkraftsparker såväl på den svenska västkusten som den skånska sydkusten. Svenska börsnoterade OX2, där Ingka Investments (IKEA) nyligen blivit delägare, har ansökningar om tre vindkraftsprojekt som ligger såväl väst, som syd som öst om Sverige. Tyska RWE planerar för havsbaserad vindkraft längre ut från svenska Östersjökusten sydöst om Öland.
– Vår tydliga signal är att vi står redo och att vi kan bygga väldigt snabbt, på mindre än fem år från att tillstånden är på plats. Största utmaningen i Sverige är att det tar så lång tid att få tillstånd och säkra besked om elnätsanslutning, säger Peter Obling, Ørsteds europachef för affärsutveckling inom havsbaserad vindkraft, till Dagens Industri. (News Øresund)
|
Vindkraftspark |
Planerad |
Investering mia. SEK * |
|
1. OX 2 Aurora |
5 500 |
130-140 |
|
2. OX2 Galetea-Galene |
1 700 |
40-45 |
|
3. OX2 Triton |
1 800 |
40-45 |
|
4. Ørsted Skåne Havsvindpark |
1 500 |
25-50 |
|
5. Vattenfall Kattegatt Syd |
ca1 200 |
25-30 |
|
6. Vattenfall Kriegers Flak |
ca 640 |
10-15 |
|
7. Vattenfall Stora Middelgrund |
ca 650 |
10-15 |
|
8.RWE Södra Victoria ** |
1 500 – 2000 |
35-50 |
|
Summa |
14 490 – 14 990 |
315 – 385 |
* summorna avser preliminärt uppskattade investeringar
** Dagens Industris uppskattning av investeringsbolopp, RWE anger inga uppskattade siffror
Källor: Energimyndigheten och bolagen. Sammanställt av Dagens Industri
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Danmark9 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda

