Danmark
Dystert i industrin – men detaljhandeln ser ljusare tider
Den danska industrin har blivit mer pessimistiska om framtiden än tidigare. Det visar Danmarks statistiks konjunkturbarometer. Detaljhandeln ser däremot ljusare på de kommande månaderna och fler räknar med ökad försäljning.
Konjunkturindikatorn för industrin föll från minus 5 i augusti till minus 9 i september och är därmed långt från förra årets och vårens uppåtgående tendens, skriver Danmarks statistik.
Orderstockarna utvecklar sig negativt och lagren bedöms vara för höga, enligt undersökningen. Den enda ljusglimten är industrins produktionsförväntningar, som är positiva och stigande.
För detaljhandeln sjönk den samlade konjunkturindikatorn marginellt, från 17 i augusti till 16 i september. Men det märks fortfarande av en uppåtgående trend som pågått sedan mars, skriver Danmarks statistik. Och allt fler handlare räknar med att öka försäljningen de närmaste tre månaderna. Den samlade indikatorn dras dock ner av att många detaljhandlare anser att de har för stora lager. (News Øresund)
Läs mer: Ryska sanktioner slår mot danska företag
Minskat konsumentförtroende i Danmark
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag
-
Infrastruktur12 månader sedanNy rapport: Så ska Arlandas konkurrenskraft stärkas
