Danmark
Det blir inget EM i Sverige och Danmark – men banden över Öresund har stärkts
Europamästerskapen i fotboll för damer 2029 kommer inte att spelas i Sverige och Danmark. Men Dansk Boldspil-Unions ordförande ser ändå positivt på processen och lyfter fram att fotbollen i Själland och Köpenhamn stärkt samarbetet med sin skånska motsvarighet.
Sverige och Danmark ansökte tillsammans med Finland och Norge om att få arrangera årets fotbolls-EM för damer, men då vann Schweiz budprocessen. I år försökte Sverige och Danmark själv att få EM 2029, men även denna gång ratades ansökan. I går beslutade Uefa att det blir Tyskland som får anordna mästerskapen för tredje gången.
– Vi hoppades på att det skulle bli vår tur att arrangera EM denna gång. Vi har utvecklat vår ansökan och lärt oss av den förra ansökningsprocessen, säger Svenska Fotbollförbundets ordförande Simon Åström på förbundets webbplats.
– Under resans gång har vi etablerat relationer och processer som sträcker sig långt bortom en enda slutspelsturnering, bland annat med DBU Sjælland och DBU København, som har bildat ett starkt partnerskap med Skånes Fotbollförbund, vilket kommer att fortsätta i framtiden, säger Jesper Møller, ordförande för Dansk Boldspil-Union på förbundets webbplats.
De tilltänkta spelplatserna i Sverige var Malmö, Göteborg och Stockholm, i Danmark Köpenhamn, Bröndby, Odense och Århus.
(News Øresund)
Denna nyhet utgör en oberoende och journalistiskt värderad del av projektet ”Gränspendling över Öresund med unga i fokus” där Øresundsinstituttet och News Øresund är en självständig part. Projektet medfinansieras av Interreg ÖKS.
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Danmark9 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
