Politik
Regeringen sänker skatterna på inkomster och pensioner – satsar mer på infrastruktur

Nästa år ska de svenska hushållens köpkraft öka genom sänkt skatt på inkomster och pensioner, ett förstärkt bostadsbidrag och en skattefri grundnivå för sparande på Investeringssparkonton. Samtidigt införs en tandvårdsreform som från 2026 ska öka högkostnadsskyddet för personer som är 67 år och äldre medan satsningarna på underhåll och utbyggd infrastruktur utökas. Den svenska regeringen har tillsammans med stödpartiet Sverigedemokraterna dag för dag presenterat delar av innehållet i den höständringsbudget för 2024 och budgetproposition för 2025 som ska presenteras i sin helhet den 19 september.
På fredagen presenterade den svenska regeringen en tandvårdsreform till en årlig kostnad på 3,4 miljarder kronor som ska börja gälla 2026 och som ska ge ett kraftigt höjt högkostnadsskydd för de som är 67 år eller äldre. Enligt ett pressmeddelande är målet att högkostnadsskyddet för tandvård för äldre mer ska likna det som gäller för sjukvården.
Vid en pressträff på torsdagen presenterade de svenska regeringspartierna och stödpartiet Sverigedemokraterna en plan för att hantera den rådande lågkonjunkturen och det faktum att reallönerna har fallit tillbaka till 2013 års nivåer beroende på fortsatt höga prisnivåer trots att inflationen anses bekämpad.
Den samlade effekten av ett höjt jobbskatteavdrag och grundavdrag samt höjd beloppsgräns för att betala statlig skatt innebär att skatten sänks med 60 kronor för den som har en månadslön på 16 667 kronor, med 267 kronor för den som har en månadslön på 35 000 kronor och med 836 kronor för den som har en månadslön på 62 500 kronor. Skatten för pensionärer ska sänkas lika mycket som för personer som arbetar. Samtidigt sänks skatten på sparande på så kallade Investeringssparkonton medan de mest utsatta hushållen ska få ett förlängt tillägg på bostadsbidraget.
Tidigare i veckan presenterades en satsning på investeringar i forskning och infrastruktur. Den så kallade ramen för investeringar i infrastruktur utökas med 200 miljarder kronor till 1 171 miljarder under de kommande tolv åren. Anslagen för forskning och innovation utökas så att de når en nivå på 6,5 miljarder kronor under 2028.
(News Øresund)
-
Danmark2 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne