Danmark
Decenniets största kvinnokonferens hålls i Köpenhamn

Idag invigs decenniets största kvinnokonferens på Bella Center – Women Deliver – som har som slogan att när världen investerar i flickor och kvinnor så vinner alla. Foto: News Øresund
Mer än 5 000 deltagare väntas delta i det som betecknas som decenniets största kvinnokonferens, Women Deliver, som invigs av kronprinsessan Mary på Bella Center i Köpenhamn under måndagseftermiddagen. På scenen finns även Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen, Norges tidigare statsminister Gro Harlem Brundland och artisten Annie Lennox.
Pandeldiskussioner, föredrag och utställningar med fokus på kvinnors hälsa och rättigheter avlöser varandra under de fyra dagar som konferensen varar. Konferensen arrangeras av den globala organisationen med samma namn och som leds av danska Katja Iversen. Hon lämnade ett toppjobb vid UNICEF för att bli direktör för Women Deliver som startade som en konferens om mödradödlighet 2007 och som sedan blev en organisation.
Lagom till invigningen presenterade McKinsey Global Institute en ny analys som visar att jämställdhet är bra för världsekonomin – den samlade världsekonomin skulle växa med 26 procent fram till 2025 om världen blev jämställd.
Konferensen bygger på FN:s utvecklingsmål för 2030 med fokus på jämställdhet och lika rättigheter och har tio olika fokusområden, däribland gravida, mödrar och spädbarns rättigheter, tillgång till familjeplanering, bättre tillgång till hälsovård, eliminering av våld mot kvinnor, tvångsäktenskap och kvinnlig omskärelse, ökad tillgång till vatten och sanitet samt bättre förutsätt för utbildning. (News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle12 månader sedanJacob Wallenberg om Öresundsregionen: ”Europas mest spännande region”
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark9 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
