Arbetsmarknad
De danska reallönerna stiger långsamt efter finanskrisen


De danska reallönerna har vuxit långsamt sedan finanskrisen, visar en ny undersökning från Trade Union Congress. Foto: News Øresund
Från 2008 till 2015 har reallönerna i Danmark stigit med i genomsnitt 0,6 procent per år, vilket kan jämföras med Sveriges ökning på 1,8 procent under samma period. Flera ekonomer menar att den danska produktivitet måste öka för att vända utvecklingen.
Reallöneutvecklingen, det vill säga den nominella löneökningen minus inflationen, i Danmark, på i genomsnitt 0,6 procent per år mellan 2008-2015, är historiskt låg och kan jämföras med innan finanskrisen då ökningen i genomsnitt var 1,5 procent per år. Det innebär att Danmark hamnar bakom 73 länder i undersökningen som gjorts av Trade Union Congress (TUC), och som jämfört reallöneutvecklingen efter finanskrisen i 112 länder.
I toppen finns länder som Zambia och Kambodja, men de är inte fullt jämförbara då de utgår från en lägre ekonomisk utgångspunkt. Men Danmark hamnar också bakom sina grannländer Norge, Tyskland och Sverige.
Flera ekonomer menar att den danska produktiviteten, som fortfarande befinner sig på en relativt låg nivå efter finanskrisen, måste öka för att reallönerna ska kunna stiga mer.
– När vi ser det på lång sikt följs utvecklingen i reallönerna och produktiviteten åt. Så det är avgörande att vi skapar en högre tillväxt i produktiviteten. Men där har vi problem. Avsaknaden av tillväxt i produktiviteten är den största utmaningen för dansk ekonomi, säger Allan Lyngsø Madsen, chefsekonom i LO, till Berlingske.
Dock kan danskarna vara glada över det senaste årets tillväxt i reallönerna som hamnade på 1,9 procent, men som till stor del beror på en rekordlåg inflation. Inflationen förväntas öka under 2017 vilket återigen medför en lägre stigning i reallönerna. (News Øresund)
Genomsnittlig reallöneutveckling per år mellan 2008-2015 i procent:
Sverige 1,8
Norge 1,6
Tyskland 0,9
Danmark 0,6
USA 0,5
Finland 0,4
Holland -0,1
Storbritannien -1,0
Grækenland -3,6
Källa: Trade Union Congress, TUC, vars siffror är hämtade från International Labour Organization.
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur10 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv7 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet