Cleantech
Danskt projekt med 400 elbilar riskerar höjda p-avgifter

I slutet av nästa vecka har bilpoolen DriveNow premiär i Köpenhamn med 400 eldrivna BMW i3 som kan öppnas med kollektivtrafikens resekort. Foto: BMW
Den 3 september får invånarna i Köpenhamn möjlighet att kombinera kollektivtrafik och en elbilspool med 400 BMW i3 i ett samarbete mellan Arriva, BMW och Region Huvudstaden. Men nu riskerar deras projekt DriveNow att drabbas av chockhöjda p-avgifter rapporterar Berlingske och Metroxpress.
Köpenhamn har beslutat om ett försök med rabatt på p-avgifterna för upp emot 500 elbilar, däribland de 400 elbilarna i projektet DriveNow. Men nu överväger Danmarks nye transportminister Hans Christian Schmidt (V) att ta bort kommunernas möjlighet att ge en särskild rabatt på p-avgiften för elbilar. Det skulle öka parkeringskostnaden för varje elbil från 3 000 danska kronor till mer än 50 000 kronor om året säger Köpenhamns teknik- och miljöborgmästare Morten Kabell (EL) till Metroxpress.
Ett förbud mot rabatterade p-avgifter till elbilar skulle därmed öka DriveNows kostnader med upp emot 20 miljoner danska kronor per år. Arrivas kommunikationschef Pia Hammershøy Splittorf uppger till Mextroxpress att projektet trots det kommer att starta som planerat den 3 september och att kunderna inte ska drabbas av höjda priser.
Tanken med projektet är att Köpenhamnarna inte ska behöva ha en egen bil utan ska kunna kombinera kollektivtrafik och en bilpool med miljövänliga elbilar. Användarna kommer att kunna checka in i bilen med sina vanliga resekort i Köpenhamn, Frederiksberg och Tårnby. Att ansluta sig kostar 249 danska kronor och sedan kostar bilarna 3,95 kronor per minut att använda inklusive el. De 400 elbilarna hittar och bokar användarna lättast via en app och efter användningen kan de parkeras på vilken parkeringsplats som helst i staden.
DriveNow i Köpenhamn har en inledande projekttid på fem år. Region Huvudstaden stöttar projektet med 6 miljoner danska kronor och danska Energistyrelsen med 2,6 miljoner. Konceptet har utvecklats av BMW och det finns sedan tidigare i Berlin, München, Düsseldorf, Köln, Hamburg, Wien, London och San Francisco. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark11 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
