Danmark
Danskt miljöstöd fördubblat sedan 2010 – vindkraft stor mottagare

Det danska miljöstödet har fördubblats mellan 2010 och 2014 och ett område som växt kraftigt är stödet till vindkraft.. Det framgår av nya uppgifter från Danmarks statistik. Bilden från vindkraftverk på södra Samsø. Foto: News Øresund
Förra året ökade de danska offentliga subventionerna och transfereringarna till miljöfrämjande åtgärder med 1,3 miljarder till 9,4 miljarder danska kronor. Sedan 2010 har miljöstödet fördubblats. Det visar nya uppgifter från Danmarks Statistik.
Huvuddelen av fjorårets ökning på 1,3 miljarder danska kronor utgjordes av stöd till vindkraft och naturvårdsprojekt. Fjorårets subventioner och transfereringar till miljöförbättrande åtgärder uppgick till 9,4 miljarder danska kronor vilket motsvarar 0,49 procent av BNP. Det kan jämföras med att det offentliga miljöstödet motsvarade 0,25 procent av BNP under 2010.
Tre fjärdedelar av det danska miljöstödet gäller satsningar på förnyelsebar energi där vindkraft är en stor mottagare. Det energirelaterade miljöstödet ökade förra året med 29 procent till 7,0 miljarder kronor. Stödet till miljöskyddande åtgärder minskade förra året med 12 procent till 2,3 miljarder kronor och utgör nu en fjärdedel av det totala miljöstödet. Nästan hälften av stödet till miljöskyddande åtgärder används till satsningar på bättre luft och mindre klimatpåverkan medan avfallshantering och åtgärder för bättre grundvatten, våtmarker och landskapsvård är andra områden som får stort miljöstöd. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
