Danmark
Danskt guld och svenskt silver i årets kock-VM
Danmark vann inte bara VM-guld i handboll den senaste veckan, utan även i matlagning. Då Bocuse d’Or, även kallat kock-VM, gick av stapeln i Lyon i onsdags tog den danske kocken Kenneth Toft-Hansen hem guldet, följd av svensken Sebastian Gibrand som kom på andra plats.
Danmark tog hem segern genom Kenneth Toft-Hansen, som i maj ska återuppliva Svinkløv Badehotel på norra Jylland efter att det brann ner 2016. Andraplatsen gick till Helsingborgaren Sebastian Gibrand som lagade rätter inspirerade av Alfred Nobel. Norge åkte hem med bronsmedaljen.
Totalt medverkade 24 länder i årets upplaga av Bouce d’Or, som är en tävling i fransk matlagning där rätterna bedöms på smak, teknik, presentation, innovation och design.
(News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne