Norden
Danskt 1400-talsskepp bärgas i Blekinge

Gribshunden, ett danskt kungaskepp, håller just nu på att bärgas i Blekinge efter 524 år på havsbotten. Skeppet är en internationell angelägenhet, och forskarna hoppas kunna få ledtrådar om livet och skeppsbyggarkonsten under 1400-talet.
I tre veckor kommer forskare från bland annat Sverige, Danmark, USA, Storbritannien och Italien att bärga Gribshunden. Dessutom finns enligt Lunds Universitet ett amerikanskt filmteam på plats för att dokumentera undersökningarna. Skeppet upptäcktes på 1970-talet, men det var först på 2000-talet man insåg skeppets ålder och betydelse. Man har redan funnit kanonkulor och delar av rustningar vid vraket och då Östersjön saknar skeppsmask som kan förstöra fynd, har man stora förhoppningar på att även själva skeppet ska vara välbevarat.
Gribshunden härstammar från en tid i världshistorien då flera stora upptäckter gjordes, och kan ge ledtrådar om dåtidens skeppsteknik. Skeppet är jämngammalt med de skepp som Christofer Columbus seglade med när han upptäckte Amerika, och de skepp som Vasco da Gama reste till Indien med.
– Det här är ett otroligt viktigt fynd. Ett häpnadsväckande välbevarat exemplar som länkar ihop medeltidens skeppsteknik med den som började användas på 1300- och 1400-talen, säger Jon Adams, världsledande forskare på medeltida skepp, till DN.
(News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen