Danmark
Danskar tillåts resa till sommarstugor i Sverige

Från och med den 27 juni slopar Danmark sin avrådan för danskar att resa till Sverige, förutsatt att resan går till ägarens egen ”ödegård eller liknande”. Den som reser till sitt torp eller sommarstuga behöver inte heller försätta sig själv i två veckors karantän vid hemkomsten. Det gäller även om resor till regionen avråds för övrigt.
Utöver denna regel för sommarstugeägare skriver danska Udenrigsministeriet i sin vägledning att man kan komma att öppna för resor till vissa regioner i Sverige, beroende på smittoutvecklingen. Men då krävs att antalet nya coronasmittade i regionen är högst 20 per 100 000 invånare. (News Øresund)
-
Danmark6 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Danmark12 månader sedan
Danskt trepartsavtal om CO2-avgift för lantbruket klart – visar att 2030-målet för utsläppen nås
-
Näringsliv10 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Norden12 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv10 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Danmark8 månader sedan
Utan invandring eller stigande fruktsamhet kommer antalet invånare i Danmark att minska kraftigt
-
Politik8 månader sedan
Region Skånes politiker uppvaktar Danmarks regering för att få behålla samarbetet med danska regioner
-
Danmark9 månader sedan
Danska logistikföretaget DSV köper DB Schenker och blir Danmarks näst största företag