Samhälle
Danska varuhuset Magasin öppnar svensk webshop
Magasin öppnar webshop i Sverige. Det kända danska varuhuset på Kongens Nytorv i Köpenhamn har över 1 000 varumärken i olika prisnivåer och dessa finns nu tillgängliga även för svenskar.
– Traditionellt har det varit en sanning att vi i Danmark älskar svenska märken. Med öppningen av Magasin.se hoppas jag att vi nu kan ge något tillbaka, och därför har vi fyllt webshoppen med många danska varumärken inom mode, accessoarer, skönhet, design och inredning, säger Lise B. Thomsen, chef för e-handel och marknadsföring på Magasin, i ett pressmeddelande.
Magasin är Danmarks äldsta mode- och designhus, och det är inte första gången varuhuset finns på svensk mark. 1911 fanns en Magasin-butik på Adelgatan i Malmö. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
