Danmark
Dansk polis: Gränskontroller av fordon kommer att ske på Pepparholm eller på den danska sidan

Det är fortfarande oklart hur de nya gränskontrollerna från Sverige till Danmark som införs den 12 november ska genomföras. Dansk polis kommer inte att sätta upp en fast kontrollstation vid Öresundsbron. Istället ska polisen kontrollera utvalda bilar, någonstans på den danska sidan sundet där det är genomförbart, som på Pepparholm eller efter tunneln. Det uppger dansk polis för News Øresund.
Den danska regeringen beslutade under torsdagen att införa gränskontroller för tåg-, bil- och färjetrafik från Sverige till Danmark. Kontrollerna kommer att göras punktvis, omkring en till två gånger i veckan vid varje överfart, uppger danska polisen.
Hur kontrollerna kommer att påverka Öresundspendlarna är ännu oklart. Gällande fordonstrafiken över Öresundsbron så säger polisen att det inte kommer att bli en fast gränskontrollstation, utan kontrollerna kommer att ske slumpvis både när det gäller tid och plats. Det är heller inte tänkt att alla fordon ska kontrolleras.
– Kontrollerna kommer att göras på olika ställen och vi kommer att dra ner på bilens fart, vinka in den åt sidan, och be om ett id att titta på. Hur vi väljer ut vilka bilar som ska kontrolleras kan vi inte avslöja, säger en presstalesperson på danska polisen till News Øresund.
Var kontrollerna ska ske återstår att se. Det kan vara aktuellt med ön Pepparholm, där broförbindelsen och tunneln möts och där det är möjligt att svänga åt sidan utan att hindra annan trafik. På fastlandet, efter Öresundstunneln, är ett annat alternativ.
– Det kommer att bli på olika ställen.
Polisen kommer inom kort också att träffa tågoperatörerna DSB, Skånetrafiken och SJ för att diskutera hur de nya gränskontrollerna kan genomföras på Öresundstågen. Kontroller under resans gång, eller i anslutning till av- och påstigning vid en station, är två möjliga scenarier på tågen.
– Men det är allt för tidigt att säga exakt hur det kommer att gå till. Vi ska ha vårt möte först, uppger polisen.
Alla passagerare förväntas dock ha sitt pass eller id-kort med, eftersom kontrollerna ska ske slumpmässigt.
Dansk polis förklarar också att gränskontrollerna inte blir lika omfattande som den tidigare id-kontrollen, som för tågresenärerna huvudsakligen genomfördes på järnvägsstationen vid Köpenhamns flygplats, med förseningar, förlängd restid och frustration bland pendlarna som följd. Fokus kommer att ligga på att stoppa de gränsöverskridande kriminella nätverken och inte att besvära vanliga pendlare, uppger polisen för News Øresund. (News Øresund – Erik Ottosson)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028