Danmark
Danskarnas konsumtion stiger oväntat snabbt efter återöppningen

Danskarna har köplusten kvar och börjar spendera allt mer pengar när landet återöppnas steg för steg rapporterar Berlingske. Redan den 13 maj nådde klädförsäljningen samma nivå som före krisen och landets skobutiker nådde upp till 80 procent av tidigare försäljning. Det kan jämföras med att butikernas försäljning endast var 20 procent av det normala under mars månad. Det visar en analys från Boston Consulting Group av en miljon kort- och MobilePay betalningar från Danske Bank.
Även möbelhandeln visar på en positiv utveckling i Danmark och för elektronik- och byggbranschen visar analysen att försäljningen nu ligger 150 procent över nivån före nedsänkningen av Danmark.
Enligt Boston Consulting Group kan den snabba återhämtningen dels bero på att att danskarna har ett uppdämt köpbehov, dels på att de olika statliga stödåtgärderna till stora delar kompenserat anställda för inkomstbortfall när de sänts hem. (News Øresund)
-
Danmark4 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur9 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Danmark11 månader sedan
400-åriga renässansbyggnaden Børsen i Köpenhamn brann ned till hälften – röster höjs för att bygga upp den igen
-
Norden9 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedan
Mobilbetalningar blir möjliga före sommaren mellan Danmark, Norge och Finland
-
Samhälle11 månader sedan
Konjunkturen i Öresund: sysselsättningen stiger fortsatt i Danmark och inflationen i Sverige föll mer än väntat
-
Näringsliv7 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan