Danmark
Dansk kärnkraftsdebatt har letat sig in i Folketinget – Liberal Alliance vill utreda frågan
Från att ha varit tabubelagd de senaste decennierna har kärnkraftsfrågan exploderat i Danmark. En undersökning från förra året visade att fler danskar – 45 procent mot 39 – var för kärnkraft. Nu har debatten letat sig hela vägen till Folketinget igen.
Liberal Alliance föreslår en utredning för att ”undersöka möjligheterna till användning av kärnkraft i den danska energiförsörjningen”, något som Berlingske skriver om. Kärnkraftsfrågan har annars varit politisk död i Danmark sedan 60-talets försök vid Risø på Själland och senare 1985 års folketingsbeslut om nej till dansk kärnkraft.
– Vi vill bara att alla teknologier i fri konkurrens med varandra ska kunna vinna och förlora och att förbrukarna och företagen kan välja vilken de föredrar. Men i Danmark har vi aktivt valt bort kärnkraft, även om många andra valt till det, säger Steffen Frølund, som är partiets talesperson i klimat- och energifrågor.
Folkopinionen har svängt i frågan, men i nuläget är det bara Liberal Alliance och Nye Borgerlige som är för kärnkraft i Folketinget. Berlingske skriver dock om ”små sprickor i regeringspartierna”. Bland annat har flera av Moderaternes kandidater talat försiktigt positivt om frågan, och i en krönika i Berlingske skriver socialdemokraten Jeppe Kofod att kärnkraft är ”nödvändig” för den gröna omställningen.
Men ännu är det lång väg kvar innan Danmark, som investerat mycket i sol- och vindkraft, kan öppna kärnkraftverk. Inte minst återstår frågan om slutförvaring av kärnavfall, som vållat stor debatt i Sverige, ett till ytan mycket större och glesare befolkat land än Danmark. (News Øresund)
Läs mer: Köpenhamns överborgmästare säger nej till ny kärnkraft i Barsebäck
Novo Nordisk Fondens ordförande öppnar för att stötta kärnkraft
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
