Danmark
Dansk folkomröstning om EU-rättsförbehåll den 3 december


Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen har utlyst en folkomröstning den 3 december som till stor del handlar om landets möjlighet att medverka i Europols arbete. Foto: News Øresund
Danmarks statsminister Lars Løkke Rasmussen meddelade på fredagen att den väntade folkomröstningen om en ändring av det danska rättsförbehållet i landets EU-avtal ska hållas den 3 december.
I mars i år kom de fem EU-vänliga partierna Venstre, Socialdemokraterne, Radikale, Socialistisk Folkeparti och Konservative överens om att hålla en folkomröstning senast i början av 2016 med målet att riva upp rättsförbehållet. I samband med att Venstre återvann regeringsmakten vid valet i juni lovade partiledaren och nuvarande statsministern Lars Løkke Rasmussen att folkomröstningen skulle hållas innan jul.
Folkomröstningen gäller det undantag som infördes sedan danskarna sade nej till Maastrichtfördraget 1992. Rättsförbehållet, som infördes 1993, ställer Danmark utanför ett antal direktiv och förordningar men har på senare år visat sig försvåra Danmarks medverkan i Europol.
Danskarna ska inte rösta för eller emot rättsförbehållet utan om det ska ersättas av en ny så kallad tillvalsordning. De fem partierna är eniga om att säga ja till 22 förordningar och direktiv som handlar om allt från gränsöverskridande kriminialitet till människohandel, cyberbrott och sexuellt missbruk av barn. Partierna är samtidigt eniga om att säga nej till 10 förordningar och direktiv som bland annat gäller asyl- och invandring samt harmonisering av skilsmässoregler.
Kritikerna av folkomröstningen menar att det blir starten på fler uppluckringar i förhållande till EU. Något som Lars Løkke Rasmussen avvisade vid fredagens presskonferens. Rättsförbehållet är ett av fyra danska EU-förbehåll som infördes 1993. De tre övriga gäller försvar, euro och unionsmedborgarskap. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028