Forskning
Danmarks Tekniske Universitet korat till det bästa inom EU
I en ny ranking över tekniska universitet i EU, EngiRank, har Danmarks Tekniske Universitet i Lyngby utsetts till nummer ett. Bedömningen är gjord utifrån 15 kriterier fördelat på fem kategorier: forskning, innovation, SDG 9, internationalisering och interdisciplinaritet.
Totalt omfattas 225 tekniska universitet i 27 EU-länder av rankingen, som bygger på erkända datakällor som CORDIS och Erasmus+, på publikations- och citationsstatistik från Scopus-databasen, samt patentstatistik från det europeiska patentkontoret.
”Det är en stor glädje att DTU har blivit utsedd till Europas bästa tekniska universitet. Placeringen speglar DTU:s särskilda fokus på att erbjuda ingenjörsutbildningar i toppklass, leverera excellent forskning och vara den partner som näringslivet föredrar”, säger Rasmus Larsen, prorektor på DTU, i en kommentar.
Övriga tekniska universitet i Danmark och Sverige som har placerat sig bland de 100 främsta på listan är: Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm (10), Chalmers Tekniska högskola i Göteborg (12), Aalborg Universitet (25), Luleå tekniska universitet (31). (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
