Danmark
Danmark tjänar miljarder på Stora Bältbron

Bron över Stora Bält ger miljardvinster till danska samhället, enligt transportministeriet. Foto: News Øresund/Johan Wessman.
379 miljarder danska kronor. Så stor vinst ger bron över Stora Bält till Danmark, över en 50-årsperiod. Detta enligt en analys som transportministeriet gjort tillsammans med statliga Sund & Bælt, som äger bron.
Utslaget på alla invånare gör det varje dansk 67.000 kronor rikare.
”Investeringen i Stora Bältförbindelsen ger därmed en samhällsekonomisk avkastning på 14 procent om året”, skriver transportministeriet i ett pressmeddelande.
I uträkningen har man bland annat mätt tidsbesparingar för resenärerna och priser för att åka över bron, jämfört med när färjor trafikerade sträckan. Det blev både billigare och snabbare att korsa Stora Bält via bron, än det var tidigare, och enbart vinsterna för resenärerna uppgår till 6,9 miljarder danska kronor per år, enligt analysen.
2010 gjordes en liknande analys över Öresundsbron. JR-consult, som gjorde analysen för Øresundsbron och IBU-Øresund, kom då fram till att resenärerna över Öresundsbron totalt sparar 1,3 miljarder danska kronor om året.
En anledning till att besparingarna är större för Stora Bältbron är att där är mer trafik överlag, och att en större del av trafiken är företagstrafik (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
