Danmark
Nytt besked: Danmark nedstängt till efter påsk

Danmarks statsminister Mette Frederiksen meddelade vid en presskonferens under måndagen att nedstängningen av förskolor, skolor, universitet och offentliga institutioner och andra åtgärder som införts i kampen mot coronapandemin förlängs till efter påsk, det vill säga till den 13 april. Offentligt anställda som inte har samhällsviktiga funktioner har sänts hem och privatanställda uppmanas arbeta hemifrån. Restauranger, köpcentra, frisörer och sporthallar ska nu hållas stängda till den 13 april. De stängda gränserna och gränskontrollen gäller sedan tidigare till efter påsk. Mette Frederiksen uppgav även att regeringen överväger ett regionalt reseförbud till påskhelgen och uppmanar invånarna att dämpa reseaktiviteten i landet.
Antalet döda av coronavirus har nu ökat till 24 personer i Danmark. Strax innan pressmötet sände Sundhedsstyrelsen ut en ny prognos som innebär att omkring tio procent av befolkningen väntas bli smittad av covid-19 och att omkring 60 000 patienter väntas behöva sjukhusvård. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen