Politik
Danmark och Sverige i nytt försvarsavtal

Danmark och Sverige ska i fredstid kunna nyttja varandras flygplatser och hamnar enligt ett nytt försvarsavtal som undertecknas på torsdag. Foto: Flickr – Milan Nykodym (CC BY-SA 2.0)
Natolandet Danmark och Sverige ska i fredstid kunna använda varandras flygbaser, hamnar och utbyta information. Det är innebörden i det försvarsavtal som kommer att undertecknas i Stockholm på torsdag av försvarsministrarna Peter Christensen från Danmark och Peter Hultqvist från Sverige. Det uppger Dagens Nyheter.
– Fördelen är att vi kan använda varandras infrastrukturer. Genom att gemensamt arbeta med lägesinformations och informationsutbyte har vi hela tiden en gemensam bild av vad som händer i Öresundsregionen, säger Sveriges försvarsminister Peter Hultqvist till Dagens Nyheter.
Avtalet gäller bara i fredstid och det liknar det avtal som Sverige har med Finland. Det gör det möjligt för ländernas flygvapen- och marina enheter att använda varandras baser. Enligt Peter Hultqvist tog Sverige kontakt med Danmark efter en incident där ett ryskt militärflygplan flög utan transponder och var nära att kollidera med civila flygplan i närheten av Köpenhamns flygplats i Kastrup. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
