Politik
Danmark försöker få med Sverige på förlängda gränskontroller


– Jag vill arbeta tillsammans med Danmark för att försöka få en bättre gränskontroll över Öresund, som ger färre problem för pendlarna i Öresundsregionen, innan vi går vidare och förlänger kontrollen, säger Sveriges inrikesminister Anders Ygeman till Berlingske. Foto: News Øresund
Danmark vill samla Schengenländerna som infört gränskontroll, för att förmå EU-kommissionen att låta dem förlänga dem. Men problemen för gränspendlarna får Sverige att tveka. Inrikesminister Anders Ygeman (S) vill först tillsammans med Danmark få till en bättre gränskontroll med färre problem för pendlarna, säger han till Berlingske.
– Vi har hittills sett positiva effekter av gräns- och id-kontrollen, men vi har också sett negativa effekter i Öresundsregionen, där det har blivit svårare för pendlarna. Jag vill arbeta tillsammans med Danmark för att försöka få en bättre gränskontroll över Öresund, som ger färre problem för pendlarna i Öresundsregionen, innan vi går vidare och förlänger kontrollen, sade Anders Ygeman till Berlingske inför ett möte i torsdags, mellan de fem Schengenländerna som infört så kallad tillfällig inre gränskontroll.
Ett förslag på hur id- och gränskontrollerna skulle bli enklare för pendlarna, som lyfts fram av Anders Ygeman, är att slå samman de båda kontrollerna vid Köpenhamns flygplats. Det ska nu Danmarks justitieminister Søren Pind (Venstre) undersöka, skriver Berlingske. Samtal pågår nu medan de båda ministrarna.
De övriga länderna med gränskontroll – Danmark, Norge, Tyskland och Österrike – ser gärna att de kan fortsätta med dem. Anders Ygeman tror att deras begäran kommer att godkännas, men den svenska regeringen räknar först i nästa vecka med att ta ett beslut om huruvida Sverige ska underteckna ett gemensamt brev till EU-kommissionen. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen