Danmark
Byggstart för kvarteret Postbyen i Köpenhamn
Förra fredagen markerades byggstarten av ett nytt stadskvarter i Köpenhamns centrum. Första stenen lades för området som namngetts Postbyen och bland annat kommer att bestå av fem torn med bostäder, kontor och hotell.
Om fyra-fem år väntas det nya området som namngetts Postbyen vara färdigt för inflyttning. På platsen, som ligger mellan Köpenhamns huvudbangård och Kalvebod Brygge, låg tidigare en postterminal. Marken köpte Danica 2015 och i planen finns fem höga torn på upp till 115 meter. Att bygget är igång markerades med ett arrangemang i fredags med så kallad grundstensnedläggning där bland annat Köpenhamns överborgmästare Frank Jensen (S) deltog. Det rapporterar TV2 Lorry.
Kvarteret kommer att bestå av bostäder, kontor och hotell. Bland annat byggs Danske Banks kommande huvudkontor med plats för 4 000 medarbetare i området. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDansk magnat blir storägare i bolaget bakom svenska Fjällräven
-
Turism/kultur12 månader sedanMalmö får ett maraton – efter 39 års uppehåll
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
