Fastighet
Brist på bostäder i Skånes kommuner enligt rapport från Länsstyrelsen

Det finns ett underskott på bostäder i de skånska kommunerna visar Länsstyrelsens årliga bostadsmarknadsrapport. Foto: News Øresund
Länsstyrelsen i Skåne konstaterar i sin årliga analys att det råder obalans på den skånska bostadsmarknaden. Samtliga 33 kommuner upplever att efterfrågan är större än utbudet av bostäder i någon del av kommunen.
Det finns ett underskott på bostäder i alla skånska kommuner, definierat som att efterfrågan är större än utbudet av bostäder i någon del av kommunen. Det visar Länsstyrelsen i Skånes årliga bostadsmarknadsanalys som de gör på uppdrag av regeringen där samtliga 33 skånska kommuner tillfrågas om läget på bostadsmarknaden i deras kommun. Sett till kommunen som helhet uppger fem kommuner att det råder balans på bostadsmarknaden, det är lika många som förra året. Kommunerna är: Helsingborg, Simrishamn, Ystad, Ängelholm och Örkelljunga. Sammantaget spår 22 kommuner i Skåne ett underskott på bostäder i kommunen som helhet om tre år.
Rapporten visar att det finns en stor brist på billiga hyresrätter och att situationen är svår för många grupper trots att det byggs fler bostäder.
– Att det byggs så mycket i alla kommuner i Skåne är glädjande. Men det räcker inte, många utmaningar kvarstår för att uppnå målet om en bostad för alla. För många kommuninvånare är problemet att de inte blir godkända på bostadsmarknaden och därmed inte får någon bostad. Många äldre och funktionshindrade får inte heller en bostad, trots beslut om särskilt boende, säger länsöverdirektör Ola Melin, länsöverdirektör på Länsstyrelsen i Skåne, i ett pressmeddelande.
(News Øresund)
-
Danmark10 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Samhälle12 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Danmark8 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle9 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
