Näringsliv
Boozt ska börsnoteras även i Danmark – vill växa i Norden genom uppköp

Malmöbaserade onlinemodebutiken Boozt vill växa i Norden genom företagsköp och siktar mot att bli en stor aktör även när det gäller heminredning. Därför planerar företaget en börsintroduktion även på Köpenhamnsbörsen för att ta in 900 miljoner svenska kronor i nytt kapital.
Boozt meddelar att man ska lanseras på Köpenhamnsbörsen innan slutet av 2020 och erbjuda nya aktier i företaget. Sedan 2017 är man listade på Stockholmsbörsen. Det dansk-svenska företaget, med huvudkontor på Hyllie i Malmö och med lager i Ängelholm, väntas nå en omsättningsökning på 4,1 miljarder kronor, motsvarande en tillväxt på 20-25 procent, i år bland annat till följd av en ökad näthandel under coronapandemin.
”Ett kapitaltillskott och en notering på Nasdaq i Köpenhamn ger oss möjlighet att ta nästa steg på vår resa. Vi betraktar oss som ett Öresundsföretag och därför är det naturligt för oss att vara noterade både i Sverige och Danmark. En dansk notering och ett eventuellt erbjudande om nya aktier ger oss en ännu bättre grund för att utnyttja attraktiva marknadsmöjligheter”, säger Hermann Haraldsson, medgrundare och vd för Boozt i ett pressmeddelande.
I en intervju med tidningen Børsen säger vd:n Hermann Haraldsson att företaget bland annat vill kunna köpa upp intressanta företag för att vara den dominerande spelaren inom branschen i Norden. Företaget kommer också inom kort att börja sälja heminredning på nätet, i tillägg till kläder, skor, parfym och andra varor. Enligt Børsen ska de nya aktierna motsvara ett värde på 900 miljoner kronor. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028