Samhälle
Ny bok hjälper svensktalande att klara det danska språket
Lone Koldtoft är en eldsjäl när det gäller att hjälpa svenskar att klara språket i Danmark. Hon är adjunkt i danska vid Lunds universitets Språk- och litteraturcentrum och aktuell med boken ”En håndsrækning til svensktalende”.
”Danskarna är tydligen bäst i Norden på att navigera på vardagsengelska, och gör det gärna, men studier visar att informella samtal på arbetsplatser, utbildningsinstitutioner, föreningar, och så vidare, mestadels förs på danska”, säger Lone Koldtoft i ett pressmeddelande från Centrum för Öresundsstudier vid Lunds universitet.
Boken tar först och främst upp det som hon menar är det största språkhindret i Danmark – det danska uttalet. Men även det ”lömska” ordförrådet, danska fraser, grammatik och syntax behandlas av författaren.
Lone Koldtoft har tidigare fått Allhemsstiftelsens pris till Einar Hansens (en dansk affärsman och förläggare som var bosatt i Malmö) minne för sitt arbete med att lära svensktalande att förstå, tala och skriva danska. Hon har tidigare skrivit en kursbok i danska, “En Guttermand, udtaleøvebog i dansk for svensktalende”, och varit styrelseledamot vid Centrum för Öresundsstudier.
(News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanFrån och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur10 månader sedanNorska Vy testar sommartåg mellan Malmö–Oslo och hoppas på tåg till Köpenhamn
-
Näringsliv11 månader sedan
Saab storsatsar i Skåne – nytt kontor i Lund och nytt varv i Landskrona
-
Danmark10 månader sedanEfter mer än 600 år: Tre kronor försvinner från Danmarks riksvapen
-
Danmark10 månader sedanFörsta spadtaget till utbyggnaden av tågstationen vid Köpenhamns flygplats i Kastrup
-
Danmark10 månader sedanMöjlig ny bro mellan Fyn och ön Als kommer ta sju minuter med bil
-
Norden12 månader sedanNytt program för fri rörlighet i Norden ska stärka Nordiska Ministerrådets arbete mot gränshinder
-
Life Science10 månader sedanLäkemedelsbolaget Polypeptide i Malmö anställer 100 personer – boom för fetmaläkemedel ökar efterfrågan på deras peptidbaserade råvara
