Samhälle
Ny bok hjälper svensktalande att klara det danska språket

Lone Koldtoft är en eldsjäl när det gäller att hjälpa svenskar att klara språket i Danmark. Hon är adjunkt i danska vid Lunds universitets Språk- och litteraturcentrum och aktuell med boken ”En håndsrækning til svensktalende”.
”Danskarna är tydligen bäst i Norden på att navigera på vardagsengelska, och gör det gärna, men studier visar att informella samtal på arbetsplatser, utbildningsinstitutioner, föreningar, och så vidare, mestadels förs på danska”, säger Lone Koldtoft i ett pressmeddelande från Centrum för Öresundsstudier vid Lunds universitet.
Boken tar först och främst upp det som hon menar är det största språkhindret i Danmark – det danska uttalet. Men även det ”lömska” ordförrådet, danska fraser, grammatik och syntax behandlas av författaren.
Lone Koldtoft har tidigare fått Allhemsstiftelsens pris till Einar Hansens (en dansk affärsman och förläggare som var bosatt i Malmö) minne för sitt arbete med att lära svensktalande att förstå, tala och skriva danska. Hon har tidigare skrivit en kursbok i danska, “En Guttermand, udtaleøvebog i dansk for svensktalende”, och varit styrelseledamot vid Centrum för Öresundsstudier.
(News Øresund)
-
Danmark3 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur9 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Danmark11 månader sedan
Danska regeringen bidrar med miljoner till stängningen av Pusher Street på Christiania – den 6 april börjar gatan grävas upp
-
Arbetsmarknad12 månader sedan
Fler svenskar omfattas av den danska expertskatten
-
Samhälle12 månader sedan
Göteborg kan gå från sex särskilt utsatta områden till ett på tio år
-
Danmark11 månader sedan
Ny prognos: Köpenhamn växer med 120 000 invånare fram till 2060
-
Infrastruktur12 månader sedan
Öresundsbron klarar fyrdubbling av tågtrafiken för gods och passagerare – men det kräver ytterligare en sänktunnel mellan Pepparholm och Kastrup
-
Samhälle12 månader sedan
Greater Copenhagens vd går till Innovation Skåne