Danmark
Besöksrekord på danska museer – men nu införs entréavgift


Statens museum för konst (bilden) och Nationalmuseet kommer att införa entréavgifter för vuxna även för de fasta utställningarna. Foto: Ida Tietgen Høyrup/Statens museum for kunst
16,2 miljoner besökare hade de danska museerna i fjol – fler än någonsin, visar nya tal från Danmarks statistik. Men nu återinför Nationalmuseet och Statens museum för konst entréavgifterna till de fasta utställningarna för vuxna, efter regeringens besparingskrav.
Alla offentliga kulturinstitutioner i Danmark ska spara två procent årligen fram till år 2019, i så kallat omprioriteringsbidrag. Det är en del i den borgerliga regeringens plan att skapa en pott som kan användas till välfärd eller möjligen skattesänkningar. Även utbildningssektorn ska spara två procent, medan kommunerna ska spara en procent.
Nationalmuseet och Statens museum för konst har därför begärt att få återinföra entréavgifterna för vuxna och det har nu godkänts av regeringen och stödpartierna.
– Vi vill bevara den höga kvalitet som man kan förvänta sig av Danmarks nationalgalleri och det kan vi i längden inte utan att vi får möjlighet att öka våra intäkter. Vi har varit mycket glada över den fria entrén till våra fasta utställningar, men när vi inför entréavgifter kommer vi att kunna spela en mycket mer aktiv roll i förhållande till vår ekonomiska situation, säger Mikkel Bogh, chef för Statens museum för konst, i ett pressmeddelande.
De två museerna har haft gratis entré sedan 2006. I fjol hade de tillsammans cirka 1,85 miljoner besökare.
Sedan 2003 har antalet besökare på danska museer ökat med 70 procent, visar siffrorna från Danmarks statistik. Särskilt stor har ökningen varit under de senaste åren: museerna fick 21 procent fler besökare bara mellan 2013 och 2015. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028