Samhälle
Både Sverige och Danmark stärker gränskontrollerna på grund av ökad hotbild efter koranbränningarna

UPPDATERAD 230817. Fler gränskontroller görs just nu av resande mellan Danmark och Sverige, i båda riktningarna. I förra veckan beslöt båda länderna att förstärka den inre gränskontrollen sedan hotbilden mot både Danmark och Sverige ökat på grund av koranbränningarna. Hittills ser dock inte pendlarna ut att drabbas, rapporterar TT.
Den danska regeringen har tillfälligt återupptagit stickprovskontrollerna av resande från Sverige, som avskaffades i maj i år. Samtidigt har de danska gränskontrollerna mot Tyskland förstärkts. Tills vidare gäller beslutet till den 22 augusti.
Även den svenska regeringen har förstärkt den pågående inre gränskontrollen mot bland annat Danmark genom ett utökat uppdrag till Polismyndigheten. Det sammanfaller med att polisen sedan 1 augusti fått utökade befogenheter för kontroller i gränsnära områden, enligt ett beslut som fattats tidigare i år.
Både den danska och den svenska regeringen hänvisar i sina beslut till det skärpta säkerhetsläget i länderna efter hot som följt på koranbränningar i länderna.
Restiden för pendlare ser inte ut att öka, enligt TT som talat med Skånetrafiken och Öresundsbron. Ett sex minuter långt stopp för gränskontroll vid Hyllie station är redan inlagt i tidtabellen för Öresundstågen som kommer från Danmark till Sverige, och det finns inga indikationer på att några extra stopp planeras för tågen i den motsatta riktningen. För bilister kan det möjligen uppstå lite längre köer vid betalningsanläggningen i riktning mot Sverige, medan kontrollerna i andra riktningen utförs som stickprovskontroller vid Pepperholmen. (News Øresund)
-
Danmark5 månader sedan
Från och med 1 januari 2025 är det återigen förbjudet att flagga med utländska flaggor i Danmark – de nordiska flaggorna och Tysklands undantas
-
Infrastruktur11 månader sedan
Nya tåg och ny operatör på gång för Skånetrafiken – som ständigt jobbar med punktligheten
-
Infrastruktur11 månader sedan
Klart hur en Öresundsmetro skulle ansluta till Malmö
-
Norden10 månader sedan
Möjligt att betala med mobilen över Öresund när Vipps lanseras i Sverige i höst
-
Näringsliv8 månader sedan
Saab vill bygga nästa generations stridsflygplan
-
Näringsliv8 månader sedan
Brittiskt företag bygger lyxoutlet i skånska Löddeköpinge – konkurrerar med danska Ringsted Outlet
-
Samhälle12 månader sedan
Nu börjar visitationszoner efter dansk modell gälla i Sverige
-
Samhälle11 månader sedan
Danmark skriver ner befolkningsprognosen – väntas nå 6 miljoner invånare 2028