Danmark
Årets största resdag på Kastrup


– Man ska vara inställd på att det blir stressigt på flygplatsen, så är det ju alltid under sommarferien. Mentalt motsvarar det att köra genom Europa i juli, säger Marie-Louise Lotz, passagerarchef vid Köpenhamns flygplats Kastrup, i en kommentar. (Foto: News Øresund – Johan Wessman)
Under fredagen väntas närmare 100 000 resenärer flyga till eller från Köpenhamns flygplats Kastrup. Det finns risk för köbildning i säkerhetskontrollen när flygplatsen sätter nytt passagerarrekord.
Det blir trångt på den danska storflygplatsen när de danska skolbarnen idag börjar sitt sommarlov samtidigt som Roskildefestivalen inleds och en stor konferens avslutas i Köpenhamn.
Inför sommaren har flygplatsen anställt närmare 60 extra personer till säkerhetskontrollen för att minska köbildningen. Ändå kan det bli stressigt under rusningstid säger säkerhetschefen Johnnie Müller i ett pressmeddelande.
– Vi har planerat för en ökning av antalet passagerare men under de senaste två månaderna har det visat sig att toppbelastningen är högre än väntat, särskild under morgonrusningen och sist på eftermiddagen.
Anledningen till den hårda belastningen är att fler passagerare flyger med de europeiska flygbolagen än tidigare.
Det kunde ha blivit en besvärlig dag på Kastrup. Under torsdagen lade SAS bagagemedarbetare ned arbetet under några timmar i protest mot att lokala avtal sagts upp. Strax efter kl 21 på torsdagskvällen avblåstes strejken. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen