Danmark
Årets största resdag på Kastrup

– Man ska vara inställd på att det blir stressigt på flygplatsen, så är det ju alltid under sommarferien. Mentalt motsvarar det att köra genom Europa i juli, säger Marie-Louise Lotz, passagerarchef vid Köpenhamns flygplats Kastrup, i en kommentar. (Foto: News Øresund – Johan Wessman)
Under fredagen väntas närmare 100 000 resenärer flyga till eller från Köpenhamns flygplats Kastrup. Det finns risk för köbildning i säkerhetskontrollen när flygplatsen sätter nytt passagerarrekord.
Det blir trångt på den danska storflygplatsen när de danska skolbarnen idag börjar sitt sommarlov samtidigt som Roskildefestivalen inleds och en stor konferens avslutas i Köpenhamn.
Inför sommaren har flygplatsen anställt närmare 60 extra personer till säkerhetskontrollen för att minska köbildningen. Ändå kan det bli stressigt under rusningstid säger säkerhetschefen Johnnie Müller i ett pressmeddelande.
– Vi har planerat för en ökning av antalet passagerare men under de senaste två månaderna har det visat sig att toppbelastningen är högre än väntat, särskild under morgonrusningen och sist på eftermiddagen.
Anledningen till den hårda belastningen är att fler passagerare flyger med de europeiska flygbolagen än tidigare.
Det kunde ha blivit en besvärlig dag på Kastrup. Under torsdagen lade SAS bagagemedarbetare ned arbetet under några timmar i protest mot att lokala avtal sagts upp. Strax efter kl 21 på torsdagskvällen avblåstes strejken. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark12 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Arbetsmarknad12 månader sedanUber förvärvar stort danskt taxibolag


