Politik
Ännu ingen dansk regering på plats – förhandlingarna pågår
Regeringsförhandlingarna i Danmark är i full gång och än så länge är elva partier med i diskussionerna – enbart Inger Støjbergs parti Danmarksdemokraterne har hoppat av förhandlingarna. Enligt politiska bedömare kan det dock visa sig svårt att få ihop partierna.
I fredags hölls inledande förhandlingar då alla partier bjudits in till Marienborg, statsministerns officiella residens, för att lägga fram sina villkor för att bilda eller stödja en ny regering.
Under veckan har diskussionerna främst rört sakfrågor, så som exempelvis sjukvården, som började diskuteras i måndags, rapporterar TV2 Nyhederne. Parallellt med förhandlingarna vill flera partier också få till stånd ett avtal om inflationsstöd.
Från och med torsdagen började partierna även ha separata möten med Mette Frederiksen (Socialdemokratiet), som utsetts till ”kongelig undersøger”, det vill säga förhandlingsledare.
Samtidigt med dessa förhandlingar har Lars Løkke Rasmussen (Moderaterne) tagit initiativ till ett möte mellan partiledarna från Radikale Venstre, Liberal Alliance, Venstre och eventuellt också andra partier i den gruppering som han kallar ”reformmajoriteten”.
Vilka partier som kan tänkas ingå i den framtida regeringen finns det många spekulationer om, men Socialdemokratiet räknas in i så gott som samtliga. Bland de övriga som nämns finns mittenpartierna Moderaterne och Radikale Venstre, vänsterpartiet Socialistisk Folkeparti och högerpartiet Venstre. Med många partier och en ambition från Mette Frederiksens sida om att bilda en regering över mitten finns det dock många fallgropar och regeringsförhandlingarna kan enligt politiska bedömare komma att fortsätta länge till. (News Øresund)
-
IT / mobiltelefoni12 månader sedanOtryggheten i fokus när IT-företagen lämnar Kista
-
Arbetsmarknad11 månader sedanE-handelsföretaget Boozt flyttar huvudkontoret från Malmö till Köpenhamn
-
Danmark5 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Samhälle7 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark11 månader sedanNu kostar den danska kronan under 1,50
-
Forskning11 månader sedanRekordstor donation till Lunds universitets cancerforskning från stiftelse med koppling till Ingvar Kamprad och Ikea
-
Samhälle8 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Danmark9 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
