Norden
Anders Ahnlid blir Sveriges nya representant i Gränshinderrådet

Kommerskollegiums generaldirektör Anders Ahnlid blir ny svensk representant i Nordiska ministerrådets Gränshinderråd när han efterträder Sven-Erik Bucht. Rådet arbetar med att undanröja gränshinder för att öka mobiliteten för människor och företag över de nordiska gränserna. Ahnlid har lång erfarenhet av utrikespolitik, bland annat som Sveriges ambassadör i Finland mellan 2016-2020, som chef för svenska OECD-delegationen i Paris och chef för Sveriges EU-representation i Bryssel. Sedan 2020 är han generaldirektör för Kommerskollegium, en myndighet inriktad mot utrikeshandel och EU:s inre marknad.
Anders Ahnlid har utnämnts till att bli Sveriges representant i Gränshinderrådet, som innehåller åtta ledamöter, en från varje nordiskt land samt de självstyrande områdena Färöarna, Åland och Grönland. Gränshinderrådet, som bildades 2014, arbetar med att undanröja hinder för att öka mobiliteten över de nordiska gränserna för människor och företag. Målet är att göra det möjligt att utan problem kunna flytta till, arbeta eller studera i ett annat nordiskt land.
– Arbetet med att undanröja gränshinder handlar i grunden om att säkerställa ett konkurrenskraftigt Norden. Det är av stor vikt också för Sverige. Jag är mycket tacksam för förtroendet och ser fram emot att få bidra till att göra det enklare för människor och företag att verka i hela Norden, säger Anders Ahnlid, i ett pressmeddelande.
Sveriges EU-minister Jessika Roswall har förordnat Ahnlid för tjänsten.
– Vi behöver accelerera arbetet med att riva gränshinder om vi ska nå visionen om Norden som världens mest integrerade region. Detta är en prioriterad fråga för regeringen, inte minst också under det kommande svenska ordförandeskapet i Nordiska ministerrådet 2024. Anders Ahnlid kommer med sin breda erfarenhet och kunskap kunna bidra på ett mycket förtjänstfullt sätt till det arbetet, säger Jessika Roswall.
Hans förordnande gäller från den 27 september 2023 till 31 december 2026. (News Øresund)
-
Samhälle31 mars, 2020
Corona i Danmark och Sverige: Detta har hänt
-
Samhälle14 juli, 2020
Utrikesdepartementet förlänger reseavrådan till Danmark fram till den 29 juli
-
Infrastruktur23 januari, 2020
Tågvärden som blivit Öresundspendlarnas favorit
-
Samhälle2 juli, 2020
Danmark öppnar gränsen för invånarna i Blekinge och Kronoberg – Skåne närmar sig gränsöppning
-
Samhälle21 maj, 2020
Sverige behandlas på samma sätt som övriga Norden och Tyskland när Danmark börjar öppna upp gränsen – affärsresor möjliga från måndag
-
Samhälle28 maj, 2020
5 100 bilar kom från besök i Sverige och 2 000 från Bornholm vid den danska köbildningen på Öresundsbron i söndags
-
Samhälle8 juli, 2020
Skåne klarar kravet på låg smittnivå – Danmark väntas ge besked om gränsöppning över Öresund under torsdagen
-
Norden29 maj, 2020
Svenskar upplever orättvisa när de stoppas medan finländarna får korsa gränsen