Danmark
Dansk Folkeparti vill stänga gränserna
UPPDATERAD 160316. Asylsökande som passerat genom andra EU-länder på väg mot Danmark ska stoppas vid danska gränsen. Det föreslår Dansk Folkeparti, som enligt Berlingske vill lägga ”extraordinär press” på regeringen.
Dansk Folkepartis partiledare Kristian Thulesen Dahl planerar att inom kort lägga fram sitt förslag i folketinget – trots att juridiska experter bedömer att förslaget strider mot Dublinförordningen, som slår fast att varje medlemsstat är skyldig att behandla en asylansökan om personen inte tidigare sökt asyl i något annat EU-land. Kristian Thulesen Dahl tror att antalet asylsökande snart kommer att öka igen och tänker argumentera för att förslaget visst är lagligt.
– Vi är otåliga och anser att vi bör ha det här systemet på plats innan våren kommer. Det är en nödvändig åtstramning och ett uttryck för ansvarsfullhet i rättan tid, säger han till Berlingske.
De övriga borgerliga stödpartierna Liberal Alliance och Konservative ser positivt på förslaget om att stänga gränserna för asylsökande. Regeringspartiet Venstre säger dock nej, eftersom de bedömer att det strider mot Dublinförordningen. Dessutom vore det mycket kostsamt, menar Venstres talesperson i utlänningsfrågor, Marcus Knuth.
– Deras förslag skulle kräva en hermetisk stängning av den danska gränsen. Med taggtråd och hundvakter, tror jag att de föreställer sig. Det skulle dränera resten av landet på poliser, säger han till Berlingske. (News Øresund)
-
Danska valet 20268 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20268 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark12 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Danmark12 månader sedanJensens Bøfhus försvinner helt – konkurrent tar över danska restauranger

