Arbetsmarknad
I våras tappade Malmö sin position som Skånes största jobbskapare
Under årets andra kvartal tappade Malmö sin position som Skånes jobbmotor inom näringslivet. Antalet jobb i stadens näringsliv minskade med 1 674 personer jämfört med samma kvartal året innan. I Lund ökade antalet jobb med 1 726 och i Skåne som helhet med 2 622.
I många år har Malmö dominerat jobbskapandet i Skåne. Mellan 2020 och 2025 ökade antalet arbetstillfällen i Malmös näringsliv med nästan 15 000, motsvarande en uppgång med närmare tolv procent. Det innebar att Malmö svarade för 55 procent av alla nya arbetstillfällen i Skånes näringsliv under femårsperioden.
Men under andra kvartalet i år hände något. Plötsligt stannade Malmös jobbmotor av. Antalet jobb i näringslivet minskade med 1 674 personer till 145 279. I Lund hände det motsatta, antalet jobb i näringslivet ökade med 1 726 till 46 753 medan antalet jobb i hela Skåne ökade med 2 622 till 449 285. Allt enligt statistik från SCB BAS.
Nedgången i Malmö och uppgången i Lund kan delvis förklaras med att Saab Kockums flyttat från Malmö till Lund. Till det kommer ytterligare en rad motgångar i Malmö. E-handelsföretaget Boozt Fashion har flyttat från Malmö till Köpenhamn. Malmös dataspelskluster har gått från framgång till neddragningar. Inter IKEA Group gör just nu stora personalneddragningar i främst Älmhult och Malmö. Att bagerikoncernen Pågen med huvudkontor och stort bageri i Malmö valt att expandera i Landskrona där en ny stor anläggning byggs gör inte framtiden på Malmös arbetsmarknad säkrare.
Samtidigt bör det noteras att jobbstatistiken svänger en del mellan åren. Lund hade en tuff period efter Astra Zenicas nedläggning men kom sedan tillbaka med en god jobbutveckling.
(News Øresund – Johan Wessman)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark12 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20268 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Intervjuer12 månader sedanFrån studentmedarbetare på Udenrigsministeriet till ambassadör i Stockholm
