Danmark
Store bededag återinförs som helgdag 2030
Helgdagen store bededag, som avskaffades av den tidigare SVM-regeringen under stora protester, blir återigen en arbetsfri dag. Det är i alla fall fyrklöverregerings önskan som i vår kommer lägga fram ett lagförslag om att återinföra helgdagen 2030. Men lönmottagarna får räkna med att själva betala för den lediga dagen när det är dags att förhandla om kollektivavtal med arbetsgivare.
Fyrklöverregeringens önskan om att återinföra store bededag 2030 framgick redan när regeringsunderlaget presenterades i juni tidigare i år. Det innebär att både Socialdemokratiet och Moderaterne, som då tillsammans med Venstre var med och tog bort helgdagen, nu återinför den igen.
Regeringen hade dock lagt in en reservation: Helgdagen kan bara återinföras om det i ”förväg har åstadkommit en ytterligare ökning av sysselsättningen som motsvarar den ökning som avskaffandet av den store bededag medförde.
Nu står det klart att ett lagförslag kommer presenteras i februari nästa år. Därefter ska lagförslaget införlivas i de privata kollektivavtalen 2028 och i de offentliga 2029, säger ekonomi- och inrikesminister Pia Olsen Dyhr (Socialistisk Folkeparti) till Danmarks Radio.
Lönekompensation väntas försvinna
Däremot framgår det inte i ”lovprogrammet” vad som ska hända med den så kallade konsekvenslagen från 2023, som bland annat innehöll ett lönetillägg på 0,45 procent för månadsavlönade och bestämmelser om helgdagar i kollektivavtal. Men enligt Olsen Dyhr kommer den kompensationen att försvinna.
– Det är helt uppenbart att en majoritet av danskarna vill få tillbaka den lediga dagen som SVM-regeringen tog ifrån dem. Jag är säker på att danskarna förstår att man inte ska få lön om man har ledigt, säger hon till Danmarks Radio.
Avskaffades efter stort folkligt motstånd
Helgdagen avskaffades 2023 efter långa och intensiva debatter. Anledningen till avskaffandet var att öka årsarbetstiden och därmed få in mer skattemedel för att finansiera ökade försvarskostnader. Beslutet ledde till stora demonstrationer mot avskaffandet och mötte både folkligt, politiskt och fackligt motstånd. Även Det Økonomiske Råd var kritiska till beslutet.
Den store bededag infaller på den fjärde fredagen efter påsk. Helgdagen infördes 27 mars 1686 av biskopen av Själland, Hans Bagger (1675-1693). Kvällen innan är det populärt att äta varmt vetebröd med smör – en tradition som har sitt ursprung i att vetebrödet bakades dagen före helgdagen, så att bagaren också kunde ta ledigt på store bededag.
Klicka här för att läsa mer om store bededag.
(News Øresund)
-
Danska valet 20267 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20268 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark11 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20267 månader sedanMöt partierna i danska Folketinget
-
Danska valet 20267 månader sedanValforskare: så kan den nya danska regeringen se ut efter valet
-
Danmark11 månader sedanTrendbrott: Unga danska män röker och dricker mindre
-
Danmark11 månader sedanDanska kommun- och regionvalet: Bakslag för regeringen – starkt fram för både höger- och vänsterkanten
-
Intervjuer12 månader sedanFrån studentmedarbetare på Udenrigsministeriet till ambassadör i Stockholm
