Danmark
Danskt företag kan bli först i Europa med raketuppskjutning från havet
I augusti nästa år kan det danska rymdföretaget Eurospaceport bli först med att skjuta upp en raket från en havsplattform i Europa. Detta sedan den europeiska rymdorganisationen ESA valt att stötta verksamheten ekonomiskt.
Köpenhamnsföretaget Eurospaceports mål är att kunna skjuta upp satellitbärande raketer från Nordsjön. Nu är de ett steg närmare det målet sedan den europeiska rymdorganisationen ESA valt att stötta deras testverksamhet ekonomiskt.
Eurospaceport skriver på sin webbsida att den första uppskjutningen av en elva meter lång raket är planerad till den 22 augusti 2026. Den ska femton kilometer upp och blir då den första raket som nått rymden från en havsbaserad plattform i Europa. Uppskjutningen ska ske från en pråm en bit utanför Esbjerg på den danska västkusten.
Att ESA stöttar försöken med havsbaserad satellituppskjutning är vettigt, menar John Leif Jørgensen, professor i rymdfartsteknologi på Danmarks Tekniske Universitet.
– Det gör det möjligt att skjuta upp raketer från relativt tätbefolkade områden utan att det är farligt. Därför är det en riktigt bra idé, säger han till DR.
Såväl Kina som Elon Musks SpaceX har redan skickat upp satelliter från havsbaserade plattformar.
(News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
