Danmark
På torsdag i nästa vecka startar Folkemødet i Allinge på Bornholm
Under tre dagar från torsdagen den 12 juni till lördagen den 14 juni möts politiker, näringsliv, organisationer och föreningar tillsammans med vanliga medborgare på den danska demokratifestivalen Folkemødet på Bornholm. Årets upplaga av Folkemødet innebär också upptakten till det danska kommun- och regionvalet som hålls den 18 november. Årets val innebär även inledningen på sammanslagningen av Region Hovedstaden och Region Sjælland till Region Østdanmark.
Klimat, försvars- och säkerhetspolitik samt artificiell intelligens är några av de framträdande ämnena i år som tusentals deltagare kommer att diskutera. Det kommer också att hållas flera tal från partiledare, däribland Danmarks statsminister Mette Frederiksen (S).
Folkemødets arrangerades för första gången 2011 sedan danska politiker åren innan besökt och inspirerats av den svenska Almedalsveckan på Gotland.
News Øresund kommer att vara på plats under Folkemødet och rapportera till våra svenska läsare.
(News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
