Danmark
Danska bankers lönekrav på Köpenhamnsfamiljer har fördubblats på tolv år
En dryg miljon danska kronor om året. Så mycket behövs i teorin i inkomst för en barnfamilj som vill köpa en bostad på 120 kvadratmeter i Köpenhamns kommun. Men i praktiken krävs det dock drygt 1,4 miljoner DKK för att komma under en skuldfaktor på fyra, det vill säga att lånet är fyra gånger högre än inkomsten. Det visar siffror från Boligøkonomisk Videnscenter, som Børsen skriver om. En skuldfaktor på max fyra är vad Finanstilsynet, Danmarks motsvarighet till Finansinspektionen, kräver i de flesta fall för att bankerna ska kunna låna ut pengar.
Det är nästan en fördubbling av inkomstkraven på 12 år. 2012 det krävdes 690 000 DKK. Børsen har pratat med bostadsekonomen Christian Hilligsøe Heinig på Realkredit Danmark, som har räknat på vad ett par med eller utan barn kan låna till en bostad om de båda tjänar 35 000 DKK i månaden. Utan barn kan paret köpa bostad för 3,5 miljoner, men med barn sjunker det till 2,4 miljoner. När Børsen kollade på husmarknaden (den 11 juni) fanns det 1 400 lägenheter med tre rum eller fler till salu i Köpenhamn, med genomsnittspriset 6 miljoner. Fick priset vara maximalt 2,4 miljoner fanns det bara 22 till salu, där fyra av dem var husbåtar eller kolonistugor. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
