Danmark
Biosolutions spås bli ny dansk framgångsbransch
Från bioteknik till biosolutions. Tidskriften Mandag Morgen spår att danska framgångar inom bioteknik kan utvecklas vidare till det som kallas biosolutions. Det innebär att istället för att använda fossila råvaror så kan framtidens livsmedel och olika material produceras av enzymer och biologins mikroorganismer som en slags ”små fabriker”. Det handlar om att råvarorna för produktionen är biologiska och att tekniken bygger på insikter om gener, mikrobiologi, enzymer och ekosystem skriver tidskriften.
Biosolutions kan bli en avgörande grön styrkeposition för Danmark spår Mandag Morgen och pekar på tidigare danska framgångar inom bioteknik hos företag som Carlsberg, Chr. Hansen och Novozymes. De två senare bolagen fusioneras nu till det nya danska bolaget Novonesis som på sin hemsida skriver ”The time for biosolutions is now”. Det dansk-svenska politiska samarbetet Greater Copenhagen lyfter även fram satsningen på Nordic Bio Solution Hub.
(News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
