Politik
Partiledarbyte för Venstre tycks ha gett effekt i den danska opinionen
För första gången sedan folketingsvalet 2022 ökade väljarstödet för det borgerliga regeringspartiet Venstre i december, en knapp månad efter att Troels Lund Poulsen tog över som partiledare. Det visar den senaste sammanvägningen av danska opinionsundersökningar som gjorts av Kasper Møller Hansen, professor vid Köpenhamns universitet, för Altinget. Totalt sett har dock regeringspartierna Socialdemokraterne, Moderaterne och Venstre tappat stort i opinionen sedan valet.
Venstres ökning i den senaste sammanvägningen av opinionsundersökningar var bara 1,3 procentenheter, men det utgjorde ett trendbrott jämfört med samtliga tidigare opinionssammanställningar sedan valet.
Även Lars Løkke Rasmussens mittenparti Moderaterne, som drabbats av upprepade skandaler, och det största regeringspartiet Socialdemokratiet har backat kraftigt i opinionen sedan valet.
I stället har oppositionspartier som SF (Socialistisk Folkeparti), vänsterpartiet Enhedslisten, Dansk Folkeparti och det liberala Liberal Alliance ökat sitt väljarstöd. (News Øresund)
Fakta: Väljarstöd för de danska partierna enligt professor Kasper Møller Hansens sammanställning för Altinget
| Väljarstöd dec 2023 | Valresultat i Folketingsvalet 2022 | Skillnad i procentenheter | |
| Socialdemokratiet | 20,3 % | 27,5 % | – 7,2 |
| Venstre | 9,8 % | 13,3 % | – 3,5 |
| Moderaterne | 6,6 % | 9,3 % | – 2,7 |
| SF (Socialistisk Folkeparti) | 13,8 % | 8,3 % | + 5,5 |
| Danmarksdemokraterne | 9,8 % | 8,1 % | + 1,7 |
| Liberal Alliance | 11,9 % | 7,9 % | + 4,0 |
| Konservative | 5,2 % | 5,5 % | – 0,3 |
| Enhedslisten | 8,2 % | 5,1 % | + 3,1 |
| Radikale Venstre | 4,5 % | 3,8 % | + 0,7 |
| Nye Borgerlige* | 2,2 % | 3,7 % | – 1,5 |
| Alternativet | 2,1 % | 3,3 % | – 1,2 |
| Dansk Folkeparti | 4,5 % | 2,6 % | + 1,9 |
Mätningen gjordes i december 2023. Omfattar en sammanställning av intervjuer med 5 866 röstberättigade personer från flera olika opinionsundersökningar.
* Partiet har upplösts sedan mätningen gjordes i december.
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark12 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
