Arbetsmarknad
Nytt gränshinder: svensk i Danmark får inte a-kassa – kan inte bevisa att hon talar danska
Sedan första maj krävs ett formellt intyg på danskkunskaper för den som söker dagpenge (arbetslöshetsersättning) efter studier. Kravet gör att svenska Mathilda Linde, som bor i Köpenhamn med sin danska man och deras två barn, inte kan få dagpenge under sin föräldraledighet, trots att hon talar danska. Det rapporterar DR Nyheder. Problemet är anmält som ett gränshinder till Nordiska ministerrådets gränshinderråd.
De nya reglerna innebär att alla som bor i Danmark och söker a-kassa efter sina studier måste kunna dokumentera att de kan tala och skriva danska på en sjätteklassares nivå. Det gäller även nordbor som Mathilda Linde, som trots att hon talar och skriver flytande danska inte har lyckats skaffa något intyg på sina kunskaper.
– Jag kontaktade en språkskola, som berättade att de normalt inte erbjuder svenskar och norrmän att göra provet på den nivån, för det är för lätt för oss. I stället kan jag göra provet på en högre nivå, men den erbjuds först i slutet av året, säger hon till DR Nyheder.
För Mathilda och hennes familj innebär avslaget på dagpengeansökan en tuff ekonomisk situation under hennes föräldraledighet med den yngsta dottern.
Oppositionspolitiker som DR Nyheder talat med anser att svenskar och norrmän borde få följa andra regler än övriga utlänningar eftersom språken är så nära besläktade med danskan, men sysselsättningsminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) håller fast vid de nuvarande föreskrifterna. Hon planerar dock att se över så att de relevanta danskkurserna och danskproven ges tillräckligt ofta.
Nordiska ministerrådets informationstjänst Info Norden har anmält problemet som ett Gränshinder till det nordiska Gränshinderrådet. (News Øresund)
-
Samhälle12 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle12 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark10 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur12 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas
-
Samhälle11 månader sedanReserekord när Öresundstågen växt från Köpenhamn-Malmöpendel till att omfatta hela södra Sverige – siktar på 250-procentig ökning till 2050
-
Arbetsmarknad12 månader sedanNytt stort projekt om ungas Öresundspendling får stöd av EU-programmet Interreg ÖKS
-
Okategoriserade12 månader sedanEnhedslistens partiledare vill städa upp i det danska försvaret
