Samhälle
Båtturer från Malmö till Ven öppnar i sommar under sex veckor
Från och med 2 juli kommer Hartford rederi att erbjuda båtturer från Malmö till Ven. Upplägget är en sex veckors testperiod i sommar och båtturerna kommer att gå en gång om dagen, tre turer i veckan, säger rederiets vd Peter Hartford till Sydsvenskan. Resan kommer att ta cirka en timme och tio minuter och båten kommer att ha plats för 90 passagerare och 50 cyklar. En tur- och returbiljett kommer att kosta 360 kr för en vuxen och 960 kr för en familj med två vuxna och två barn.
I dagsläget går det färjor från Landskrona, Helsingborg och Råå (under sommartid) i Sverige och från Köpenhamn och Helsingör på den danska sidan Öresund. (News Øresund)
-
Danska valet 20266 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Danmark10 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20266 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Samhälle11 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark12 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark11 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
-
Danmark12 månader sedanDanska präster kan tänka sig att riva 200 kyrkor
-
Samhälle12 månader sedanPeter Danielsson blir ny landshövding i Skåne
