Danmark
Danmark ger miljardstöd till Ukraina inför väntad motoffensiv
1,7 miljarder danska kronor. Så mycket beslutade Folketinget under tisdagen att skicka till Ukraina i form av bepansrade fordon, ammunition, fältbroar och stöd till luftförsvar. Det rapporterar Danmarks radio, som också skriver att det är danskarnas hittills största enskilda stödet till Ukraina, som nu sammanlagt uppgår i 11 miljarder danska kronor.
– Det är en donation som förhoppningsvis kan bidra till att säkra att Ukraina får en ännu bättre utgångspunkt för att bli herre i sitt eget hus, säger ställföreträdande försvarsminister Troels Lund Poulsen från Venstre till kanalen.
Inom en inte allt för snar framtid väntas Ukraina försöka sig på en motoffensiv för att trycka tillbaka ryssarna. (News Øresund)
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
