Danmark
Nordsjöländer i ett andra toppmöte om vindkraft till havs – vill nå 300 GW kapacitet till 2050
Förra året skrev ledare för fyra länder – Danmark, Tyskland, Belgien och Nederländerna – tillsammans med EU-kommissionen under ”Esbjersdeklarationen”, där de förband sig att tillsammans bygga ut den havsbaserade vindkraften i Nordsjön 150 GW till 2050. Ambitionen är att göra Nordsjön till ett ”grönt kraftfält” för hela Europa och samtidigt göra EU mindre beroende av rysk gas.
När det var dags för ett andra möte med ”North Sea Summit” måndagen den 24 april, i belgiska Ostende, hade deltagarantalet mer än fördubblats när Frankrike, Luxemburg, Irland, Norge och Storbritannien tillslutit. Det gör att även ambitionerna fördubblats, och länderna vill nu bygga ut kapaciteten till 300 GW till 2050, skriver Berlingske. Sverige är inte med. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark7 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik11 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad11 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Danmark10 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
