Samhälle
Danmarks inflationstakt minskade i november
För första gången i år sjunker inflationstakten i Danmark. Det visar nya siffror från Danmarks statistik. I november steg inflationen med 8,9 procent jämfört med samma månad i fjol. Detta är betydligt lägre än motsvarande siffra för oktober, då den årliga ökningen var 10,1 procent.
”Det är första gången sedan december 2021 som den årliga ökningen är lägre än föregående månads årliga ökning, främst på grund av lägre priser på gas, el, bensin och diesel jämfört med föregående månad”, skriver Danmarks statistik.
Även kärninflationen, inflationen exklusive energi och livsmedel, i Danmark visade tecken på viss avmattning i november. I november steg kärninflationen med 6 procent jämfört med samma månad i fjol, vilket är en liten nedgång jämfört med oktober, då kärninflationen var 6,2 procent. (News Øresund)
-
Samhälle10 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle10 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark8 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark12 månader sedanNytt passagerarrekord för Köpenhamns flygplats i april – växer snabbare än Arlanda
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Arbetsmarknad12 månader sedanPendlarserie: ”Ögonöppnande att se hur en annan arbetsmarknad funkar – vi är ofta kaxiga i Sverige”
-
Hållbarhet11 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
