Fastighet
Nobelparken i Lund invigd – dansk arkitekt bakom
Förra veckan invigdes stadsdelsparken, Nobelparken, i utbyggnadsområdet Brunnshög i Lund. Parken, som redan har varit i bruk under en längre tid, är 3,8 hektar stor och består av flera olika temadelar, däribland Kojön, Gymön, Nötön och Dansön. Bakom utformningen finns den danska arkitekten 1:1 Landskab.
Den danska arkitektbyrån 1:1 Landskab har ritat Nobelparken som byggts i Lunds nya stadsdel Brunnshög. Utöver att vara ett rekreationsområde samlar området även upp dagvatten i en våtäng. Med tio temaöar erbjuder parken olika aktiviteter och har även ett stort öppet fält i mitten.
– Nobelparken är ett exempel på en klassisk stadspark som vi känner till härhemma från Fælledparken och HC Ørestedparken. Det finns en stor gräsmatta där du kan slå dig ner och titta på himlen, sola eller spela brännboll med vännerna. Det är ett grönt stort frodigt andningshål som du kan använda till precis det du har lust till, säger Jacob Kamp, partner i 1:1 Landskab, till Dagens Byggeri.
Parken ligger intill spårvagnshållplatsens Brunnshögstorget. (News Øresund)
-
Samhälle11 månader sedanSydsvenskan: ”Öresundsbron dyrast i världen att köra över”
-
Samhälle11 månader sedanDe nya Öresundstågen: ökad kapacitet, kortare restid och möjlighet till nya regionala linjer till Ystad, Älmhult och Kristianstad
-
Danmark9 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Politik12 månader sedanDe svenska gränskontrollerna förlängs än en gång
-
Hållbarhet12 månader sedanBron 25 år: ”Gör vi bra saker flyttar naturen in”
-
Danmark11 månader sedanSvenska regeringen förbereder svensk-dansk utredning om ny fast förbindelse över Öresund
-
Danmark9 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Infrastruktur11 månader sedanKris för utbyggnaden av Stockholms tunnelbana – fyra miljarder saknas


