Politik
Fortfarande många osäkra inför folkomröstning om försvarssamarbete
Den 1 juni ska danskarna rösta om att ta bort Danmarks undantag för EU:s försvars- och säkerhetspolitiska samarbete. Regeringen och de flesta partierna i Folketinget vill ta bort undantaget för att kunna delta i EU:s gemensamma militära operationer och försvarspolitiska samarbete vilket blivit en aktuell fråga efter Rysslands invasion av Ukraina. Många danskar är osäkra på vad de ska rösta, men enligt en opinionsmätning som Epinion har gjort för DR Nyheder, har det minskat senaste tiden och det är det nu 22 procent som ännu inte vet vad de ska rösta. 42 procent vill rösta ja till att ta bort undantaget medan 28 procent vill rösta nej.
Danmark har fyra undantag för EU-samarbetet. Två av dessa har varit till folkomröstning för, euron och det rättspolitiska samarbetet, men i båda tillfällena har danskarna röstat nej till att ta bort undantaget. (News Øresund)
Fakta: Danmarks undantag i EU-samarbetet
Sedan danskarna röstade nej till Maastrichtfördraget om utökad EU-samarbete 1992 förhandlades det fram fyra undantag i samarbetet, det så kallade Edinburgh-avtalet, som danskarna röstade ja till i 1993. Danmark deltar därför inte i de delar av EU:s gemensamma utrikes- och säkerhetspolitik som gäller försvaret, inte kring rättsliga och inrikes frågor och inte i Euro-samarbetet. Det sista undantaget gällde unionsmedborgarskapet som Danmark ville säkra inte skulle ersätta det nationella medborgarskapet. Något som alla EU-länder har varit eniga om och undantaget gäller därför alla EU-länder och inte bara Danmark.
Undantagen kan enligt ett politiskt avtal i Folketinget enbart tas bort efter en majoritet av danskarna har röstat för det i en folkomröstning. Två gångar har det varit sådana omröstningar. I september 2000 röstade danskarna nej till att införa euron och december 2015 röstade de nej till en ordning där det skulle vara möjligt för Danmark att välja från fall till fall om de ville delta i samarbetet kring rättsliga och inre frågor.
Källa: Folketinget/EU-Oplysningen
-
Danmark11 månader sedanEnergiö Bornholm på väg mot att förverkligas – avtal mellan Danmark och Tyskland väntas bli klart innan årsskiftet
-
Danmark11 månader sedanTyska järnvägsanslutningen till kommande Fehmarn Bält-tunneln minst tre år försenad
-
Danska valet 20265 månader sedanDanmark går till val den 24 mars
-
Danmark9 månader sedan”Inte längre realistiskt” att Fehmarn Bält-tunneln kan öppna 2029
-
Danska valet 20264 månader sedanSkatt, pension och dricksvatten – de viktigaste danska valfrågorna
-
Samhälle10 månader sedanRegion Skåne ger klartecken för upphandling av nya Öresundståg – nu behöver övriga fem regioner fatta motsvarande beslut
-
Danmark10 månader sedanUtredning klar av åtta nya möjliga Metrolinjer i Köpenhamn och över Öresund till 2070
-
Danmark10 månader sedanSocialdemokratiet och Venstre vill se fler p-platser i Köpenhamn
